Ви коли-небудь мріяли відчути справжню духовність та історію, переплетену в кожному камені? Так от, Люблін – саме те місце, де можна все це зустріти.
Недавно мастуристи мали неймовірну можливість відкрити для себе це чарівне місто, завдяки екскурсії, організованій з дбайливою увагою та турботою о. Христофором та його дружиною Мар’яною.
Протягом 3-х днів, а саме 16-18 лютого, ми змогли побачити Люблін очима справжніх знавців історії та культури.
День 1
Наше знайомство з містом почалося з відвідин костелу отців домініканців та монастиря. Сам костел був побудований у XIV ст. І має вражаючу готичну архітектуру з елементами ренесансу. На його території підписано Унію Люблінську в 1569 р. Різноманітні скульптури, розкіш внутрішніх прикрас та духовна аура зачарували кожного.
Наступна зупинка – Люблінська катедра, відома також як катедра Яна Хрестителя. Це будівля від якої захоплює подих, вона однозначно є справжньою бароковою перлиною міста. Одна з особливостей катедри – розкішні розписи. Кожен розпис має унікальну історію та символіку, яка додає глибини цьому видатному місці.
День 2
Наступний день розпочався дещо з важких емоцій, але з пізнанням історії. Ми побували у Концтаборі, відомому як Майданек, де мали можливість відвідати виставки, що розповідають про жорстокість нацистської окупації. Важливо згадати про одну людину сильну духом, а саме бл. Омеляна Ковча, греко-католицького священника. Він не побоявся смерті і відмовився від звільнення аби опікуватися духово іншими, допомагати людям перейти страждання, після чого був убитий.
Відвідати це місце було дуже важливим, адже варто зберігати пам’ять про жертв тоталітаризму та запобігати повторенню подібних трагедій у майбутньому.
Пізніше ми перемістилися до Католицького Люблінського Університету (KUL). Варто зазначити, що це найстаріший університет міста, огляд якого був необхідним, адже після екзаменів на нас чекає вибір майбутньої професії і спеціальності. Його професором був також св. Іван Павло II.
Опісля мали теплу зустріч та знайомство з ТУСК «Обнова». Любов Бутрин та Ліля Голубець розповіли про їхню діяльність, познайомили з історією повстання Обнови, котра бере початок ще з1930 р., та підготували для нас цікавий квест, який допоміг краще пізнати місто.
Наступна наша зупинка – Митрополича Греко-католицька Духовна Семінарія. Емоції від екскурсії не передати словами. Історію навчального закладу, розповіді про освітній процес та життя майбутніх священників представив нам духівник о. Славомир Ярґелло, за що ми дуже вдячні. Найбільш захоплюючиими місцями були університетська зала, яка є центральним місцем для академічних заходів і звісно ж каплиця, де формуються майбутні священники та зростають духово. Особливої уваги заслуговує іконостас Ю. Новосільського, який ми всім щиро радимо побачити при можливості.
Вишенькою на торті став органний концерт бр. Пйотра Грещука, якому ми сердечно вдячні, у костелі римо-католицької спільноти. Звуки органу, його потужність і витонченість створили унікальну атмосферу та залишили незабутні враження. Це враження, коли музика здіймає душу у висоти і водночас осягає глибини емоцій.
День 3
Останній день ми розпочали із Божественної Літургії, яку очолив о.митр. Стефан Батрух. Опісля мали приємну нагоду подякувати йому та дівчатам з Обнови за глибокі слова, теплий прийом та знайомство з містом, а також на короткий момент зустрітися з ректором семінарії о. митр. Богданом Панчаком.
На закінчення оглянули каплицю Пресвятої Трійці в Королівському Замку, яка є одним з найбільш визначних пам’ятників русько-візантійської архітектури в Польщі, а також є включена до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Внутрішнє прикрашення каплиці вражає своєю красою, всі стіни прикрашені фресками, а вікна виконані у вітражному стилі.
Також хочемо додати цікавий факт, що відоме українське християнське видавництво «Свічадо» розпочало свою діяльність саме в греко-католицькій семінарії у Любліні. Це знову ж таки доводить, що Люблін, це не просто місто на мапі, а й джерело натхнення, це місце, де кожна вуличка розповідає свою власну історію та зароджується краса.
Ця екскурсія стала не лише подорожжю крізь час та простір, але й справжнім духовним відкриттям. Сердечно дякуємо організаторам о. Христофору, його дружині Мар’яні та всім причетним до цієї екскурсії, спасибі вам за вашу працю і турботу про кожну дрібницю.
Юлія Дутка IVb